San Diago Hayvanat Bahçesi’nin bildirdiğine göre, 44 yaşındaki Angalifu’nun geçtiğimiz günlerdeki ölümüyle birlikte tüm Dünya’da sadece beş tane kuzey beyaz gergedanı kaldı. Yukarıdaki fotoğrafta görülen Angalifu San Diego’ya 1990 yılında Sudan’daki Khartoum Hayvanat Bahçesi’nden gelmişti. Gergedanın yaşlılık nedeniyle öldüğü belirtildi.

Hayvanat Bahçesi yetkilisi Randy Rieches, Angalifu’nun ölümünün kendisinin sadece çok seviliyor olması nedeniyle değil, bu gergedanları yok olmaya bir adım daha yaklaştırdığı için de oldukça üzücü olduğunu belirtiyor.

Beyaz kuzey gergedanı (Ceratotherium simum cottoni), iki metreye ulaşan omuz yüksekliği ve 3,6 tonluk ağırlığıyla günümüzde karada yaşayan en büyük ikinci hayvan olarak kabul ediliyor. Boynuzlarının afrodizyak olarak kullanılması nedeniyle kuzey beyaz gergedanları uzun süre avlanma baskısı altında yaşadı. Angalifu’nun ardından kalan son üyelerin biri San Diego Hayvanat Bahçesi’nde, biri Çek Cumhuriyeti’ndeki Dvur Kralove Hayvanat Bahçesi’nde, üçü ise Kenya’da yaşamlarını sürdürüyorlar. Kenya’daki üç bireyden Najin ve Fatu adındaki iki dişinin erkek Sudan ile çiftleşmesi için ümitler devam ediyor ancak daha önceleri Angalifu’nun San Diego’daki kalan son gergedanla çiftleştirilme çabaları da başarısız olduğundan bu hayvanlar için uygun bir yapay döllendirme yöntemi üzerinde de çalışılıyor.