Google, kuantum bilişimi alanındaki araştırmalarını artıracağını duyurdu. Şirket bunun için kuantum işlemciler konusunda öncü çalışmaları olan Santa Barbara’daki California Üniversitesi (UCSB) ‘nden John Martinis ve ekibiyle çalışacak.

Google uzun zamandır kuantum bilişime ilgi duyuyor. D-Wave adlı kuantum bilişim şirketinden ilk kuantum bilgisayarlardan birini satın alması (kuantum işlemcilerin nasıl çalıştığı henüz tam açıklığa kavuşmamış olsa da) bunun kanıtı. Google ayrıca 2013 yılından beri NASA ve Üniversiteler Uzay Araştırmaları Birliği ile birlikte, Kuantum Yapay Zeka Laboratuarı’nın bir parçası olarak araştırmalar yapıyor.

Artık Google başkalarının çalışmalarında yer almanın ötesine geçmeye karar vermiş gibi görünüyor. Google’ın mühendislik bölümü yöneticisi Harmut Neven şöyle diyor: “Google’ın Yapay Zeka takımıyla birlikte çalışacak bir donanım grubu artık kuantum optimizasyonu ve uygulamaları yeni tasarımlar üzerinde çalışabilecek durumdalar.”

Martinis ve ekibi UCSB’nin Google’la yaptığı ortaklık dolayısıyla şirketin Santa Barbara’daki ofislerinde çalışacak. Ekip aynı zamanda üniversitenin mezunlarıyla da çalışmaya devam edecek. Ek olarak UCSB’nin üretim ve ölçüm tesislerini de kullanacaklar.

Google, bundan böyle kendi kuantum işlemci tasarımlarını üretip kullanacağını açıklasa da, NASA ile birlikte D-Wave’in “Vesuvius Machine” adını verdikleri projede çalışmayı da sürdüreceğini belirtiyor.

kaynak