Philae sondası Türkiye saatiyle 18:05’te 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına inişini tamamladı. Yukarıda, aracın Rosetta taşıyıcısı tarafından çekilmiş fotoğrafını görüyorsunuz. İnişe dair ilk verilerin Avrupa Uzay Ajansı Merkezi’ne ulaşmasının ardından gergin bekleyiş yerini büyük sevinç ve kutlamalara bıraktı.

Philae üzerindeki kameralardan biri kuyrukluyıldıza yaklaşırken bu fotoğrafı çekti.
Philae üzerindeki kameralardan biri kuyrukluyıldıza yaklaşırken bu fotoğrafı çekti.

Ancak ilerleyen saatlerde gelen açıklamalara göre, Philae’nın Avrupa Uzay Ajansı Merkezi’ne gönderdiği veriler, sondanın kuyrukluyıldıza ilk inişinde üzerinde yer alan kancalarla tutunmayı başaramadığı için iki defa daha olmak üzere en az üç iniş gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bir çamaşır makinesi büyüklüğündeki sondanın akibeti hakkında henüz kesin bir bilgi alınmamış olsa da büyük ihtimalle kuyrukluyıldız yüzeyi üzerinden “sekmiş olabileceği” düşünülüyor.

Philae’nin durumu hakkındaki belirsizlik kutlamalara gölge düşürmüş olsa da ESA yetkilileri başarının her şeye rağmen insanlık adına büyük bir adım olduğunu vurguluyorlar. Philae, görevine devam edebilirse Güneş Sistemi’nin 4,5 milyar yıl önceki kökenine dair çok değerli bilgiler sunacak.

Sondanın daha yakından çektiği bir diğer fotoğraf
Sondanın daha yakından çektiği bir diğer fotoğraf