Oldukça nadir rastlanan bir tür olan fırfırlı köpekbalıkları, 80 milyon yıllık bir biyolojik tarihe sahipler ve bu nedenle “yaşayan fosil” şeklinde adlandırılıyorlar. Bu türe ait bir birey ise geçtiğimiz günlerde Avustralya kıyılarındaki bir trol teknesi tarafından yakalandı.

Avustralya Güneydoğu Trol Balıkçılığı Birliği’nden Simon Boag balığın oldukça korkutucu bir görünümde ve yatmadan önce küçük çocuklara gösterebileceğiniz türden bir canlı olmadığını söylüyor.

Yılan balığına benzeyen bir gövdeye sahip olan fırfırlı köpekbalıklarının arka kısmında üç yüzgeç bulunuyor. İsmini ise, kendisine saçaklı bir görünüm veren altı çift solungaç açıklığının şeklinden alıyor.

Ortalama 1,8 metrelik boya ve 25 sıra halindeki 300 keskin dişe sahip balığın avlarını, adeta bir yılan gibi kıvrılmak suretiyle sararak yakaladığı düşünülüyor.

Yakalanan birey ise normalde bulundukları derinliklerden çok daha sığ bir bölgede tekneye takılmış. Geminin kaptanı buna benzer bir canlıyla 30 yıllık meslek hayatında daha önce hiç karşılaşmadığını söylüyor.

shaker1