Yeni bir çalışma, Romanya’da yaklaşık 50 yıl önce bulunmuş insan ayak izlerinin sanılandan çok daha eski bir zamanda bırakıldığını ortaya koyuyor. Ayak izleri 36.500 yıl öncesine tarihleniyor.

Araştırmacılara göre, Romanya’nın Ciur-Izbuc Mağarası’nda 50 yıl önce bulunan insan ayak izleri Avrupa’da, hatta Dünya’da da bulunmuş en eski izler olabilir.

Mağara’daki yaklaşık 400 ayak izi ilk 1965’te keşfedilmişti. Bilimciler, başlangıçta bu izlerin yaklaşık 10.000-15.000 yıl önce yaşamış bir kadın, erkek ve çocuğa ait olduğu kanısındaydı. Pennsylvania, Kutztown Üniversitesi’nden Antropolog David Webb ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışma bu bilgiyi değiştirdi: İnsan ayak izlerinin hemen altından kazılan alanda bulunmuş iki mağara ayısı kemiği üzerinde yapılan radyo karbon ölçümlerine göre Homo sapiens insan izleri 36.500 yaşında. American Journal of Physical Anthropology’de, 7 Temmuz 2014’te yayınlanan çalışmaya göre, sağlam kalan 51ayak izi bir selden sonra kumlu çamurla kaplanmış mağaraya girmiş en az biri çocuk 6, 7 kişinin varlığını gösteriyor.

Avrupa’da ya da başka bir yerdeki öteki H. sapiens ayak izleri için yayınlanmış çalışmalarda, izlerin yaşı en çok 33.000 yıl öncesine uzanıyor. 2011 tarihli bir konferansta, bilimciler Tanzanya’nın Engare Sero alanındaki H. sapiens izlerinin 120.000 yaşında olduğunu duyurduysa da henüz yayınlanmamamış bu bulgular izlerin özgünlüğü ve doğru tarihlenmiş olup olmadıkları konusunda Antropolog Webb’i düşündürüyor.

KAYNAK