Washington Üniversitesi’nden Prof. Julianne Dalcanton önderliğindeki bilimciler tarafından Andromeda Gökadası’nın en büyük ve detaylı görüntülerinden biri oluşturularak yayınlandı.

Görüntü, yukarıdaki fotoğrafta çizgilerle belirtilmiş olan alana ait. Güneş Sistemi’ne en yakın gökada olan Andromeda’nın sadece küçük bir bölümünü içeren bu fotoğraf bile 100 milyon yıldızdan fazlasını barındırıyor. Bütün bu alanı tüm detayıyla görebilmek için, görselin sol üst köşesindeki çubuğu kullanarak yakınlaştırmanız gerekiyor. Tam ekran şeklinde incelemek gökadanın heybetini daha iyi gözler önüne seriyor.

Hubble’ın çektiği 7.398 ayrı görüntünün birleştirilmesiyle oluşturulan fotoğraf bilimcilere, başka bir gökada içinde yer alan yıldızların bu denli ayrıntılı görüntülerini bugüne değin ilk kez sunuyor. Tüm fotoğrafların çekilmesi üç yıl sürmüş ve gökadayı neredeyse gözle görünen ışık renklerinde ortaya koyuyor. Fotoğrafların çekilmesindeki toplam pozlama süresiyse 394 saat.

Fotoğrafın çözünürlüğü 69,536 x 22,230 piksel, yani 1.545,8 megapiksel. Resmi tam boyutlarıyla açıp tek bir ekranda görebilmek için 750 yüksek çözünürlüklü televizyonun biraraya getirilmesi gerekiyor.

Buraya tıklayarak tam ekran şeklinde inceleyebilirsiniz.