Kan hücrelerinden tümör hücrelerini ayıran bir akustik aygıt, kanser yayılımını değerlendirebiliyor. MIT, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesinden Ming Dao, Subra Suresh, Tony Jun Huang, Xiaoyun Ding ve Zhangli Peng’in de dahil olduğu araştırmacılar, ince bir kanaldan akarken ses dalgasıyla etkileştirdikleri hücreleri “kanserli” ve “normal” şeklinde ayıran yeni bir yöntem bulup patentini aldı. Yaklaşık 10 Cent büyüklüğündeki aygıt, kanser hastasının kanında dolaşan çok ender kanser hücrelerini belirlemek; yanı sıra doktorların tümörün yayılıp yayılmayacağı öngörüsüne yardımcı olmak üzere kullanılabilir.

Proceedings of the National Academy of Sciences’ta, bu hafta yayınlanan makaleye göre; hücrelerin kimyasallarla etiketlenmesi ya da daha güçlü mekanik kuvvetlere maruz bırakılması gibi zarar verici, mevcut hücre sınıflandırma teknolojileriyle karşılaştırıldığında, sesle hücrelerin ayrılması yöntemi çok daha duyarlı bir seçenek sunuyor; üstelik yapay etiketlemeyi de gereksizleştiriyor.

Ses dalgalarını kullanarak hücreleri sınıflandırmak üzere bilimciler, bir mikrokanalın her iki yanında ses dalgası üreten; iki akustik dönüştürücülü mikroakışkan aygıtları üretti. İki ses dalgası buluştuğunda bir duran dalga oluşturuyor. Bu dalga, hücre akışına koşut hareket eden bir basınç düğümü ya da düşük basınç hattı üretiyor. Düğüme çarpan hücreler kanalın kenarına itiliyor. Hücrenin hareket uzaklığı, hücre boyutlarına ve öteki özelliklerine bağlı olarak değişiyor.

Çalışmayı değerlendiren Illinois Üniversitesinden, Mekanik Bilimi ve Mühendislik Profesörü Taher Saif’e göre; bir hasar ya da zarara yol açmadan, özelliklerine ve boyutlarına göre hücreleri ayırt edebilmenin başarılması yeterli. Araştırma ekibinden Suresh de yöntemin kanser araştırmaları, klinik tedavi uzmanları ve hastalar için güvenli ve etkin bir çözüm sunduğunu belirtiyor.

KAYNAK