E-sigara içileri hızla çoğalıyor. İçenler daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Normal sigara dumanını sağlıksız bulan pasif içiciler de e-sigara dumanından rahatsız değil.

E- sigara dumanı pasif içiciler için, sahiden zararsız mı?

Şimdi sıkı durun! Markalaşmış normal sigaraların dumanıyla, Avrupa’da en popüler marka olan Elips Seri C e-sigaraların dumanını karşılaştıran bir araştırma, e-sigara dumanının da havaya zehir saldığını gösterdi.

Araştırmada, yüksek düzeyde kansere yol açan organik bileşikler olan polisiklik aromatik hidrokarbonları içeren normal sigara dumanına kıyasla, e-sigara dumanından bu maddelere maruziyet düzeyinin neredeyse sıfıra düştüğü; zararlı parçaçıkların etkisinin de 10 kat azaldığı gözlendi. Bunda şaşılacak pek bir şey yok çünkü e-sigara dumanında, yanma yüzünden normal sigaranın dumanında ortaya çıkan zararlı organik maddeler bulunmuyor.

Evet, e-sigara dumanında zararlı organik maddeler yok; ama, zehirli metal salınımında önemli bir artış var. Dikkat!!! İkinci el e-sigara dumanı, sigaralarda bulunmayan krom, yanı sıra da sigaralarda bulunan düzeyin 4 katı nikel içeriyor. Bu elementlerin ikisi de zehirli. Bununla kalsa iyi! Sigaralardakinden daha düşük derişimli olsa da; ikinci el e-sigara dumanında kurşun, çinko gibi birkaç zehirli metal daha saptandı.

Journal of Environmental Science, Processes and Impacts’da, 22 Ağustos’ta yayınlanan çalışmanın sahibi bilimciler, zararsızmış gibi görünen e-sigara dumanının yüksek düzeyde zehirli metal içermesini kaygı verici olarak nitelendiriyor.

Güney California Üniversitesi, Viterbi Mühendislik Okulundan Profesör Constantinos Sioutas; İtalya, Milan’daki Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsünden doktora öğrencisi Arian Saffari ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği çalışmada bütün deneyler, sonuçların gerçekçi olması bakımından laboratuvarda değil, ofis ve odalarda gerçekleştirilmiş. Gönüllüler sigara ve e-sigara içerken, araştırmacılar da iç havadaki parçacıkları toplayıp, örneklerin kimyasal içeriğini ve kaynağını incelemiş.

Elde edilen sonuçların sigara ve e-sigaranın farklı türleri için değişken olabileceğini belirten Saffari’ye göre, zehirli metal parçacıkları büyük olasılıkla, e-sigara aygıtlarının kendi kartuşlarından geliyor. Geliştirilebilecek standartlarla dumanla salınan zehirli metal miktarını azaltabilecek e-sigara aygıtlarının üretimi de mümkün.

Öte yandan, e-sigara üzerine yapılan çalışmalar şimdilik pek az. Bilimciler, bu çalışmanın bir amacının da etkin önlemlerin oluşmasına katkı yapmak üzere düzenleyici kurullara bir görüş kazandırmak olduğunu vurguluyor.

NOT: Pasif içicilerin maruz kaldığı sigara ya da e-sigara dumanı İngilizce’de ikinci el sigara dumanı olarak tanımlanıyor.

KAYNAK