Yüzyıllar içinde yediğimiz meyve-sebzelerde birçok değişiklik yaptık. Yalnızca türleri ıslah etmekle kalmadık çok daha radikal değişiklikler de uyguladık. Mor domatesler, süper muzlar ya da çekirdeksiz karpuzlar ürettik. Buna karşın yediklerimizin şekline pek dokunmamıştık. Ta ki şimdiye kadar…

Şimdilerdeyse şekilli meyveler çok revaçta. Özellikle Çin’de insan biçimli armutlara rağbet pek çok. Fruit Mould Co. Adlı bir şirket değişik şekillerde meyveler üretip pazara sürüyor. Şimdiye kadar insan şeklinde armut, kalp ve küp şeklinde karpuz, salatalık, domates ve elma üretmişler.

6
20140722_092249

Şekilli meyvelerin üretimindeki sır çok da karmaşık değil. Üreticiler meyveler henüz küçükken onları bir kalıba sokuyor ve büyümelerini bekliyor. Meyveler de büyükçe kabın şeklini alıyor. Sözgelimi bir karpuzun küp şeklini alması 18 gün sürüyor.

İlginç şekillerinin yanında bu tür meyvelerin pratik başka avantajları da var. Depolama ya da taşıma sırasında küp şeklindeki meyveler büyük kolaylık sağlıyor. Sevgililer gününde kalp şeklinde bir karpuz alırsanız şaşırmayın.

kaynak