Yeni çalışma, bir hamburger menüyü mideye indirmenin erkekler açısından kadınlara göre daha çok zararlı olduğunu iddia ediyor.

Fareler üzerinde yürütülen çalışmaya göre fast-food tarzı göreli olarak kalitesiz denebilecek gıdaların zararı beyinde oluşan iltihaplanma ile ilişkili görünüyor. Ancak kadınlardaki östrojen hormonları onları bu etkiden koruyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Texas Güneybatı Tıp Merkezi’nden Dr. Deborah Clegg, erkek farelerin beyinlerinde oluşan iltihaplanma ile obesite ve kalp hastalıklarını irdeleyen bir dizi deney üzerinde çalışırken, bu ilişkinin dişi farelerde de görülüp görülmediğini merak etmiş.

Önceki çalışmalar, beyinde vücudun enerji dengesini kontrol eden merkez görevindeki hipotalamusta görülen iltihaplanmanın bir nedeninin, palmitik asit adı verilen ve palmiye yağı, süt ürünleri, et ve yağ açısından zengin besinlerde bulunan doygun yağlı bir asit türü olduğunu göstermiş.

Bunun üzerine ekip, normal ve yüksek yağlı gıdalarla beslenen iki ayrı fare grubu oluşturmuş. Yüksek yağlı besinlerin karbonhiratla birlikte verilmesiyle de, insanların hamburger zinciri restoranlarındaki beslenmelerine yakın bir ortam sağlanmış.

16 haftalık bir beslenme programının ardından incelenen erkek farelerin beyinlerindeki hipotalamus bölgesinde iltihaplanma tespit edilirken dişilerde ise herhangi bir değişiklik bulunmamış. Tek bir dişi farede bile iltihaplanmanın görülmemiş olması ekibi çok şaşırtmış. Buna ek olarak erkek farelerin glükoz intoleransı geliştirerek kalp fonksiyonlarında bozulmalar gösterdiği de tespit edilmiş.

Ekip bu bulgular üzerine belirli bir östrojen reseptörünün dişi beynini iltihaplanmadan koruyup korumadığını görmek için bir deney hazırlamış. Bu deneyin sonuçları da östrojen seviyesi yüksek olan dişi farelerin obesite, diyabet ve kalp hastalığına ilişkin sorunları erkek farelere oranla çok daha küçük düzeyde taşıdıklarını ortaya koymuş. Üstelik menopoz dönemine giren dişilerin de, düşen hormon seviyesine bağlı olarak, bu korumadan yoksun kaldıkları tespit edilmiş.

Çalışmanın bir diğer sürprizi ise, yüksek yağ oranıyla beslenen erkek farelerin beyinlerinin yağ asidi kompozisyonunun, dişi farelere göre çok daha yüksek olması. Dr. Clegg, daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadığını ve erkek farelerin beyinlerinin, tükettikleri besin içeriğini yansıtmasının inanılmaz olduğunu belirtiyor.