Kakaoda bulunan bir antioksidan türü yüksek dozda tüketildiğinde beyin için yararlı olabilir.

GÖRSEL: Yeni bir çalışmaya göre, yüksek dozda kakao flavanolleri yaşlanan bireylerde, bazı beyin işlevi türlerini geliştirebiliyor.

Üç ay boyunca her gün, 900 miligram flavanoller denen kakao antioksidanlarını tüketen 50 – 65 yaş arası bireylerden oluşan bir grup yetişkin, düşük flavanol desteği alan yetişkinlere göre bir görsel deseni ayırma görevinde daha başarılı oldu. (900 miligramlık bir doz, çoğu çikolatanın içerdiği flavanol’den basamak olarak çok daha yüksektir.) Bireylerin artan performansının, öğrenme ve bellekle ilişkili beyin alanı olan hipokampus’un sırt bölgesindeki daha yüksek kan akışıyla bağlantılı olduğu bulundu.

Kakao flavanolleri’nin daha genç bireylerde, hipokampus kan akışını arttırdığı daha önce gösterilmişti. Nature Neuroscience’da 26 Ekim’de yer alan çalışmaya göre bilimciler, yaşlanan yetişkinlerdeki kan akışı artışının yaşla ilişkili bellek zayıflamalarının önlenmesine katkı yapabileceğini öne sürüyor.

Öte yandan, bilimciler önemli bir noktanın altını önemle çiziyor: “Araştırmanın sonuçları, insanların daha fazla çikolata tüketebileceği anlamına gelmiyor!”

KAYNAK