İnsanoğlu var olalı beri gökyüzüne bakmayı seviyor. Uzayın sonsuz boşluğunda parlayan yıldızlar muhteşem bir manzara seriyor gözler önüne. Ya da eskiden öyleydi diyelim çünkü büyük şehirlerdeki parlak ışıklar gökyüzünü görmeyi engelliyor; ışık kirliliğine neden oluyor.

Peki şehirlerimiz gökyüzüne bakarak zamanı tayin ettiği, yıldızların yol gösterdiği atalarımızın zamanındaki gibi geceleri karanlık olsaydı gece gökyüzü nasıl görünürdü? Fransız fotoğrafçı Thierry Cohen, “Karartılmış Şehirler” adını verdiği çalışmasında bize şehirleri ışık kirliliği olmadan görme olanağı tanıyor.

Cohen’in çalışması astronomi, fotoğrafçılık, gezi ve dijital sanat içeriyor. Fotoğrafçı bu çalışmasında yalnızca şehirleri fotoğraflamamış, bu şehirlerle aynı enlemlerde bulunan ama ışık kirliliği bulunmayan mekanları da aramış bulmuş. Aynı gökyüzünü gören şehir ve ıssız yerleri ustalıkla aynı karede bir araya getirmiş. 2010 yılından beri büyük şehirleri ve çölleri gezen Cohen, bu çalışmasıyla bize ışığın ve atmosferdeki kirlenmenin elimizden aldığı güzellikleri hatırlatıyor.