Miniminnacıktan Korku Filmi Boyutuna Öpen Böcekler
Miniminnacıktan Korku Filmi Boyutuna Öpen Böcekler

Arada bir tatsız bir ısırık, hafiften yanma dışında bu katil böcekler insana karşı tehdit oluşturmuyor. Bir tür hariç: kan emici Öpen Böcekler.

Öpen Böcekler, insanları uykuda ağız etrafından, acı vermeden ısırır. Sorun, bu Öpen Böcekler ısırma esnasında dışkılarsa başlıyor: Dışkılarındaki protozoa yaradan içeri girip, ancak on yıllar sonra tezahür eden, kronik kalp sorunlarına yol açıyor. Chagas Hastalığı diye de bilinen bu sorun Güney Amerika’da ciddi bir mesele. Güney Amerika’daki yetersiz konutlar, böceklere pek çok giriş yeri sunuyor. Ancak bu böcek kaynaklı enfeksiyonların ABD’de de arttığı düşünülüyor.

Öpen Böcek Protozoa Saçıyor
Kan Emip Dışkısından Protozoa Bırakan Bir Öpen Böcek

Charles Darwin’in de bizzat bu böceklerden ötürü yakalandığı bir hastalıkla öldüğü iddialar arasında. Meşhur “Beagle” (Tazı) gemisiyle yaptığı yolcukları not aldığı günlüğünde, bir Öpen Böcek yakaladığı, bir masaya yerleştirdiği, insanların masadaki böceğe parmaklarını uzatınca, böceğin kan emdiğini yazıyor.

Katil böceklerin milyonlarca yıl içerisinde temel bir beden yapısından geliştirerek, farklı konularda uzmanlaşan fizyolojilerde evrimleşmiş olmaları takdire şayan. Mesele termit avlamaksa, karınca tutmaksa, kırkayak yemekse bu katiller bu işe çok uygun.