Koreli araştırmacılara göre içecekleri kutu yerine şişeden içmek kan basıncınız açısından daha iyi.

Seul Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Sanghyuk Bae and Prof. Yun-Chul Hong’un araştırması, kutu içeceklerde bulunan bisfenol A maddesinin (BPA) insandaki kan basıncı üzerine etkilerine odaklanıyor. Araştırmacıların Hypertension dergisinde yayınlanan daha önceki çalışması da, kutularda bulunan aynı malzemenin temas ettiği gıdalara sızabildiğini göstermişti. Bu çalışmada Kore’de şişe ve kutu halinde satılan ve oldukça popüler olan bir soya içeceği kullanılmış. Soya sütünün özellikle tercih edilme nedeni ise kan basıncı üzerine etki edecek hiç bir içeriğe sahip olmaması. Hatta bu değeri düşürdüğü bile biliniyor.

Bae ve Hong, klinik deneyi ileri yaştaki 60 kişi üzerinde yürütmüşler. İleri yaştaki insanların çevresel etkilere karşı daha hassas olmaları nedeniyle deneylerde özellikle bu grup tercih edilmiş. Katılımcılar her gün sekiz saatlik bir açlıktan sonra sabah 9’da test merkezine gelerek kan basınç değerlerini ölçtürmüşler. Sonrasında her birine iki bardak soya sütü ikram edilmiş. Sütler marka ve miktar olarak birbirlerinin aynısıymış. Tek değişken ise bardaklara konulmadan önceki paketleri. Verilen ikişer bardak sütün paketleri, biri kutu biri şişe, her ikisi de kutu ya da her ikisi de şişe kaynaklı olmak üzere üç farklı şekilde kombine edilmiş. Her katılımcı deneye üç defa katılmış ve her seferinde farklı kombinasyon bardaktan süt içmiş. Sütlerin içilmesinden iki saat sonra katılımcıların kan basınçları tekrar ölçülmüş ve hepsinden idrar örneği alınmış.

İdrardaki BPA değeri, kutu içecek tüketenlerde şişe içecek tüketenlere göre 16 kat daha fazla bulunmuş. Soya sütü nedeniyle kan basıncı beklendiği gibi tüm katılımcılarda düşmüş ancak bu düşüş şişeden içenlerde 7.9 mmHG iken kutudan içenlerde 2.9 mmHG seviyesinde kalmış. Bae ve Hong kutularda bulunan ve içeceklere karışan BPA’nın kan basıncını ortalama 5 mmHg kadar yükselttiği sonucuna varmışlar. Araştırmacılar şimdilerde kan basıncını normalde düşürmeyen başka bir içecekle deneyi tekrarlayarak bulgularını pekiştirmenin hazırlıklarını yapıyorlar.