Bilgisayara format atmak, windows yüklemek gibi kavramlar bilgisayar kullanıcıları için yabancı değil. Dünya üzerindeki herhangi bir bilgisayar gibi Mars gezgini Opportunity’nin hafızasının da zaman zaman yeniden formatlanması gerekiyor. İşte o zamanlardan biri de gelmiş durumda ancak Mars yüzeyinde bir teknik servis olmadığından robot bunu kendi halledecek.

Opportunity’nin sahip olduğu flash belleğin yeniden formatlanmasına ilişkin karar ise, bu ayın başlarında aracın yaşamış olduğu bir düzine kadar yeniden başlatma hadisesi sonucunda alındı. Bu yeniden başlatma süreci, aracın Endeavour Krateri’nin kıyılarına götürmeye çalıştığı bilime harcanacak değerli zamanın ciddi oranda kesintiye uğramasına neden oluyor.

NASA’nın Mars Kaşifi Projesi’nin başında yer alan John Callas bu yeniden başlatmalara, belleğin sahip olduğu hücrelerdeki yıpranmanın neden olduğunu ön görüyor. Callas’ın yaptığı açıklamaya göre yeniden formatlama işlemi, kritik yazılımların başka bir disk içinde saklanmasından dolayı oldukça düşük riskli bir işlem. Yeniden formatlama sonrasında sorunlu hücreler tespit edilerek işaretlenecek ve bundan sonra kullanılmaları engellenecek. Söz konusu flash bellek, aracın yüzey operasyonları sırasında topladığı her türlü veriyi, tüm enerji sistemleri kapalı konumdayken bile saklama özelliğine sahip.