Mars, gittikçe artan insan ilgisinden memnun mudur bilinmez, fakat yörüngesinde dolanan, yüzeyinde araştırma yapan uzay araçlarının sayısı arttıkça kızıl gezegenle ilgili bilinmeyenlerin sayısı azalıyor. NASA’ya bağlı Mars Yörünge Kaşifi uydusunun çözdüğü en son gizemse İngiltere’nin başını çektiği bir proje sonunda Mars’a gönderilen ve 2003 yılında gezegene inişi ardından iletişimi kesilip kaybolan Beagle 2 aracının akıbeti oldu.

ESA’nın “Mars Express” adlı aracıyla komşu gezegenimize gönderilen Beagle 2, 2003 yılının sonlarında paraşütler ve hava yastıkları kullanarak Mars yörüngesine inmeye çalışmıştı. Gezegenin tozlu yüzeyine temas ettikten sonra aracın iletişim anteni kırıldığı için bir daha haber alınamamış ve akıbeti meçhul kalmıştı. Yeni elde edilen görüntülerse aracın Mars kumları üzerinde Güneş panelleri açık olarak yattığını gösteriyor.

_80214104_80214103

Beagle görevinin hazırlayan ve yürüten ekibin başı olan Prof Mark Sims, yaşananları talihsizlik olarak değerlendirmişti. İndikten kısa bir süre sonra bağlantı kesildiği için, araca tam olarak ne olduğunu söylemek çok güç. Radyo frekans anteni Güneş panellerinin altında kaldığı için bir iletişim kurulamıyor. Bu da araştırmacıların olanlar hakkında yalnızca tahminler yapabilmesi demekti.

Mars Yörünge Kaşifi, Beagle 2’yi inmesi planlanan bölgenin 5 km uzağında buldu. Mars yüzeyinde yatan araç,muhtemelen iletişim aygıtları haricinde zarar görmemiş olarak bekliyor.