Altı yatak odası, mutfak, banyo ve kiler; astronotların Mars’taki evine hoş geldiniz. NASA bir süredir Mars’a yapacağı insanlı uçuş için hazırlıklar yapıyor. Buna astronotların yaşayacağı evler de dahil. Hawaii’de yürütülen bir projede astronotlar özel yapılmış bir evde sanki kızıl gezegendeymiş gibi yaşıyorlar.

1414061446360_wps_36_HISEAS_Panels_jpg

Hawaii’de, deniz seviyesinden 2440 metre yukarda kurulan bir evde bir süredir astronot adayları eğitim görüyor. Adına Hi-Seas (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation)denen bu programda katılımcılar Mars’taki yaşamı prova ediyorlar. Bu kapsamda astronotların yaşayabilmesi için 1000 metrekarelik bir ev tasarlanmış.

Kubbe şeklindeki bu evde tavan yüksekliği tam 11 metre. Böylece klostrofobi önlenmeye çalışılmış. İki katlı ve altı kişilik düşünülen bu evde astronotların üçüncü dönem eğitimleri sürüyor. İlk dönem eğitimi dört, ikincisiyse sekiz ay sürmüş. Üçüncü dönemin bir yıl sürmesi hedefleniyor.

1414060649825_wps_30_2_1st_Floor_Plan___Layout

1414060661169_wps_31_4_2nd_Floor_Plan___Layout

Altı yatak odası, bir yemek odası, bir banyo içeren evde yaşayanlar için koşulların Mars’taki gibi olmasına gayret ediliyor. Kapıdan dışarı çıkmak isteyenler Mars görevi için hazırlanmakta olan uzay giysisinin bir prototipini giyiyorlar. Elbette evi tek başına terk etmek de yok; uzay yürüyüşüne çıkacak astronotlar ikili ya da üçlü gruplar halinde çıkıyorlar. Evde su kullanımı katı kurallara bağlı; yiyeceğin de idareli kullanılması gerekiyor. Yalnızca astronotların değil, evinde kendine yetmesi gerekiyor. BU bağlamda çatıya konan güneş panelleri enerji için çalışıyor.

Altı kişi için hazırlanmış altı yatak odası...
Altı kişi için hazırlanmış altı yatak odası…