Köpekbalıklarının ataları sayılan megalodonların soylarının tükenip tükenmediği birçok kez tartışma konusu oldu. Okyanusun en derin yerlerinde yaşadıklarını ya da zaman zaman gemilere saldırdıklarını söyleyenler oldu. Florida Üniversitesi araştırmacılarının son çalışmasıysa tartışmaya noktayı koyuyor. 20 metrelik dev canavarlar olan megalodonlar günümüzden 2,6 milyon yıl önce tükendi.

Florida Üniversitesi’nde bu çalışmaya katılanlardan biri Florida Doğa Tarihi Müzesi araştırmacılarından Catalina Pimiento. Pimento Megalodonların(Carcharocles megalodon) yok olmasıyla balinaların büyümeye başlamasının aynı döneme denk geldiğini söylüyor. Önceki araştırmalar megalodon soyunun daha geç bir tarihte sona ermiş olabileceğini söylüyordu. Pimento’nun savıysa bu tarihi 2,6 milyon yıl önceye götürüyor. Bu tarih Pliyosen ve Pleistosen dönemlerin arasına denk geliyor. Bu dönem bazı balina türlerinin irileşmeye başladığı bir dönem. Dev avcıların tarih sahnesinden çekilmesiyle balinaların büyüme fırsatı bulduğu söyleniyor.

Dev köpekbalıklarının hala denizlerin bir yelerinde yaşadığı konusunda ısrar edenler var. Okyanusların büyük kısmının henüz incelenmemiş olması, kuşkucuların en önemli savı. Bilimcilerse megalodonların soyunun çoktan tükendiğini söylüyor.