Tabiat Tarihi Müzeleri, insanları günlük yaşam içerisinde bilimle buluşturan oldukça önemli yerler. Özellikle de çocukları araştırmaya, sorular sormaya iten ve küçük kafalarında evrenin tüm işleyişine dair büyük fikirler oluşturan olmazsa olmaz mekanlar. Türkiye’de de bu görevi üstlenmiş olan ve özellikle de çocukluğu Ankara’da geçmiş olan çoğu kişinin ilkokul ziyaretleriyle bu dünyaya ilk adımını attığı yer ise Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi, dünyadaki gelişmeleri de bünyesine katarak yeni binasında heyecan uyandırmaya devam ediyor. Planetaryum ile birlikte hizmete giren “Bir Küre Üzerinde Bilim” de gerçekten hayranlık uyandırıcı ve bir o kadar bilgilendirici. Özel bir salon içinde yer alan beyaz bir küre ve buna doğru dönük dört farklı projeksiyon cihazı, okuyarak ya da dinleyerek öğrendiğimiz bir çok bilimsel gerçeği canlandırarak gözlerimiz önüne seriyor.
mta03

Bir Küre Üzerinde Bilim (Science On A Sphere), Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetim Kurumu (NOAA) bünyesinde geliştirilmiş ve bizzat kurum tarafından dünyadaki belirli merkezlere talep doğrultusunda kuruluyor ve sürekli olarak güncelleniyor. Veritabanında yer alan yüzlerce konu bir operatör tarafından kontrol edilerek gösterime sokuluyor.

Uydumuz Ay'ın küçük bir kopyası hareketli olarak karşımızda
Uydumuz Ay’ın küçük bir kopyası hareketli olarak karşımızda
MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni her gün ziyaret eden yüzlerce çocuk, okullarında öğrenmekte oldukları başka gezegenleri, güneşi, dünya üzerindeki iklimsel değişimleri, kıtaların hareketini ve daha bir çok bilimsel konuyu karşılarında hareketli bir şekilde görmenin heyecanını yaşıyorlar. Güneş patlamalarını ve dünya üzerinde meydana gelen önemli tsunami olaylarının seyrini başarılı görsel sunum eşliğinde bu denli canlı izlemek anlamayı da kolaylaştırıyor. Üstelik bilimsel konuların biraz daha dışına çıkarak dünya üzerinde hareket eden uçakların durumunu bile küre üzerinde görebilmeniz mümkün.

Güneş ve üzerindeki patlamalar
Güneş ve üzerindeki patlamalar
Pazartesileri hariç her gün ziyaret edebileceğiniz müzede kürenin yanı sıra mevcut olan planetaryum da sizlere farklı bir deneyim yaşatacak Bunlarla birlikte mamutlar ve çeşitli dinozorlar ile bir çok farklı fosili bilgilendirici açıklamalar eşliğinde sunuluyor. Günümüz canlılarına ait demonstrasyonlar da doğadaki hayattan uzak yaşayan, beton bloklar arasındaki bizleri bir an olsa dahi vahşi ortamlara götürüyor. Müzenin bir hediyelik eşya reyonu da mevcut.

Bir Küre Üzerinde Bilim hakkında daha fazla bilgi edinemek için buraya tıklayarak NOAA web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Sanal turu için tıklayın.

Küre üzerinde Türkiye'ye yakın bir bakış
Küre üzerinde Türkiye’ye yakın bir bakış
Milyonlarca yıl süren kıta hareketlerini bir kaç saniye içinde görebiliyorsunuz
Milyonlarca yıl süren kıta hareketlerini bir kaç saniye içinde görebiliyorsunuz
Okyanuslardaki sıcaklık değişimleri ve bunların hareketi
Okyanuslardaki sıcaklık değişimleri ve bunların hareketi
Kızıl Gezegen Mars oldukça etkileyici
Kızıl Gezegen Mars oldukça etkileyici

mta09

mta02MTA Müzesi içindeki planetaryum ilgi çekici bir deneyim sunuyor.

Dünya'nın en büyük kara memelisi Baluchitherium bir zamanlar Anadolu topraklarında geziniyordu
Dünya’nın en büyük kara memelisi Baluchitherium bir zamanlar Anadolu topraklarında geziniyordu
Anadolu'da bir dönem fillere de yuva olmuş
Anadolu’da bir dönem fillere de yuva olmuş

tasarim_yapboz

NOAA tarafından geliştirilen küre dünya çapında özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor ve onları bilgilendiriyor
NOAA tarafından geliştirilen küre dünya çapında özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor ve onları bilgilendiriyor