It might look like as spoked wheel or even a "Chakram" circular weapon wielded by television's fictional warrior Xena, but this ringed galaxy is actually a vast place of stellar life. A newly released image from NASA's Spitzer Space Telescope shows the ga
GÖRSEL: Yıldız doğumu (kırmızı) halkası NGC 1291 Gökadası’nı çevreliyor.
CREDIT: NASA/JPL-Caltech

NASA’nın Spitzer Uzay Telekopu’nca yakalanmış harika fotoğrafta, yeni doğan yıldızların halkası bir eski gökada merkezinin çevresinde dönüyor.

Kızıl ötesi ışıkta Spitzer gözlemevi tarafından çekilen fotoğraf, NGC 1291 Gökadası’nda yıldız doğumunun ortaya çıkışını gösteriyor. NGC 1291, Dünya’dan 33 milyon ışık yılı uzaklıkta ve 12 milyon yaşında. Fotoğrafta ve çoğunlukla Gökada’nın merkezi bölgesindeki kümede daha eski yıldızlar mavi renklendirilmiş; daha genç, kırmızı yıldızlar da sarmal çubukların çevresinde görünüyor.

Virginia Ulusal Radyoastronomi Gözlemevi’nden Kartik Sheth, dış halkanın, şimdilerde yıldızlarla parlamaya başladığını söylüyor.

Spitzer araştırması çubuklu gökadaların nasıl biçimlendiğini ve evrildiğini keşfetmeyi hedefliyor. Böylece araştırma, başka pek çok bilginin yanı sıra, Samanyolu Gökadası’nın da nasıl oluştuğuna ilişkin ışık tutabilir.

Sheth, çubuk yapıların doğru biçimini ve içindeki madde dağılımını artık ölçebileceklerini söylüyor. Çubukların kosmik evrimin doğal ürünleri olduğunu ve gökadaların iç iskeleti olduğunu; bu iç iskeletin gökadaların verdiği fosilleşmiş ipuçlarının incelenmesiyle evrimlerine ilişkin benzersiz bir görünüm verebileceğini belirtiyor.

KAYNAK