Eğer Güneş sistemi ve uzay araştırmalarıyla ilgili önümüzdeki on yılda neler olacağını konusunda tahminleriniz varsa hemen NASA’ya yollayın. Mesaj gönderenler arasından seçilecek isimler uzaya gönderilecek OSIRIS-REx uzay aracında yer alacak.

NASA 2016 yılında OSIRIS-REx adlı uzay aracını uzaya göndermeye hazırlanıyor. Aracın görevi Bennu adlı asteroidden örnekler toplamak ve 2023 yılında Dünya’ya dönmek. Araç, uzaya giderken yanında bir de zaman kapsülü taşıyacak. 2-30 Eylül tarihleri arasında NASA’ya mesaj atanlar arasından seçilecek isimlerden birisi de siz olabilirsiniz. Yapmanız gereken şeyse twitter üzerinden ya da Instagram’dan #AsteroidMission hashtagına ulaşmak. Uzay ve Güneş Sistemi’nde yapılacak araştırmaların gelecek on yılda nasıl olacağını anlatan kısa bir mesaj, foto ya da grafik sizi şanslı grup arasına sokabilir. Seçimler sonucunda 50 foto ve 50 tweet uzay aracında yer almaya hak kazanacak.

Her şey yolunda giderse uzay aracı 2019 yılında hedefine ulaşacak ve 500 metre çapındaki asteroidde çalışmaya başlayacak. Aracın asteroid yüzeyinden en az 60 gram örnek toplaması ve 2023 yılında Dünya’ya dönmesi hedefleniyor. Bu çalışmanın sonucunda, Güneş Sistemi’nin erken dönemleri ve Dünya’da yaşamı sağlayan su ya da karbon tabanlı diğer organik materyallere nasıl sahip olduğumuz gibi konularda daha açık fikir sahibi olunacak.

NASA yetkilileri, OSIRIS-REx görevinin ayrıca asteroid yakalama görevleri için de bir hazırlık niteliğinde olduğunu söylüyorlar. Böylece Dünya’ya yaklaşan ya da çarpma tehlikesi bulunan gök taşları Ay’ın çevresinde sabit bir yörüngeye çekilecek ve incelenmek üzere defalarca ziyaret edilebilecekler. Bu tür görevlerin 2025 yılında başlaması planlanıyor.

kaynak