NASA ve NOAA (ABD; Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi)’den bilimcilerin iki farklı incelemesine göre, 1880’den beri Dünya’nın sıcaklığı sıralamasında 2014 yılı liste başı.

Aletsel kayıtlarda, 1998 dışında, en sıcak 10 yıl şimdi görüldü. New York’taki, NASA- Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden bilimcilerin yaptığı yüzey sıcaklık ölçümleri incelemesine göre gezegenin uzun dönmeli ısınma eğilimi sürüyor.

GÖRSEL: Renklerle kodlanmış bu harita 2014’ten küresel sıcaklık anomalilerini gösteriyor.
CREDIT: NASA’s Goddard Space Flight Center

Cuma günü (16 Ocak 2015) açıklanan bağımsız ham veri incelemesinde, NOAA’dan bilimciler de 2014’ün kayıtlardaki en sıcak yıl olduğunu buldu.

1880’den beri, Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 0,8°C daha arttı. Sıcaklık artışı eğilimini, gezegenin atmosferine karbon dioksit ve öteki insan kaynaklı salınımlarındaki artış körüklüyor. Bu ısınmanın çoğu geçtiğimiz son 30 yılda meydana geldi.

2014 yılı sıcaklıkları gezegenin uzun dönemli ısınma eğilimini sürdürürken, bilimciler El Nino ya da La Nina gibi olaylara neden olan ortalama küresel sıcaklıklarda yıldan yıla dalgalanmalar görmeyi hala bekliyor. Bu olaylar Tropik Pasifik’i ısıtıyor ya da soğutuyor; ayrıca son 15 yılda, uzun dönemli ısınma eğilimini düzleştirmede payı da oldu. Ancak yine de, 2014’ün sıcaklık kayıtları El Nino’lu nötr yılda oluştu.

Sıcaklıktaki bölgesel farklılıklar küresel olmaktan ziyade hava dinamiklerinden çok daha güçlü biçimde etkileniyor. NOAA’ya göre; örneğin 2014’te ABD’de, Alaska ile batıdaki California, Arizona ve Nevada eyaletleri kayıtlardaki en sıcak yılı yaşarken, Ortabatı ve Doğu Kıyısı alışılmadık şekilde soğuktu.

Bir NASA laboratuvarı olan GISS’in incelemeleri 6300 hava istasyonundan yüzey sıcaklıklığı, gemi ve şamandıra tabanlı gözlenen deniz yüzey sıcaklığı ve Antarktika araştırma istasyonundan sıcaklık ölçümlerini kapsıyor. Bu ham veriler bir algoritma kullanarak inceleniyor. Sonuç 1951-1980 arasını kapsayan bir başlangıç döneminden küresel ortalama sıcaklık farkıyla ilgili tahmini veriyor.

NOAA Bilimcileri de aynı ham sıcaklık verilerini, ama farklı bir başlangıç dönemini kullandı. Onlar da küresel sıcaklıkların öngörülmesinde kendi yöntemlerini uyguladı.

KAYNAK