Biliyoruz ki, bira oldukça kalorili bir içecek. Üstelik yanında abur cubur da tüketilirse aldığınız kalori miktarı gittikçe artıyor. Peki bu durumun, erkeklerdeki “bira göbeği” sorunuyla nasıl bir ilgisi var?

Birayı içtiğinizde, karaciğer alkolün zararlı etkisini azaltmak için daha da fazla çalışmaya başlıyor. Biranın yanına, “birazcık” fıstık, cips ya da daha kalorili öteki yiyecekleri de eklerseniz olan biten daha netleşiyor: Biranın tüketilemeyen kalorinin yağa dönüşmesi sonucunda kilo yapması, daha kolay açıklanabiliyor. Örneğin 0,33 litrelik bir bira yaklaşık 150 Kalori. Yanında yaklaşık 100 gram tuzlu antep fıstığı da yerseniz ki, fıstık tek başına yaklaşık 600 kalori, toplamı eder 750 kalori. Birkaç bira içtiğinizi düşünürsek toplam miktar en az 1000 kalori demek.

Şimdi gelelim neden özellike “bira göbeği” sorusuna!

Sorunun cevabı iki yerde saklı. Cinsiyet ve yaş

Erkeklerde 35 yaş sonrasında metabolizma yavaşlamaya başlar. Dolayısı ile 35’den önce aldığınız ve güncel temponuzla yakabildiğiniz kalori miktarı, 35’den sonra yakılamaz oluyor ve yağa dönüşmeye başlıyor. Erkekler fazla kilolarını bel bölgesinde biriktirirken, kadınların fazla kiloları kalçalarda birikme yapıyor.