Obama Yönetimi, antimikrobik ilaçlara yüksek direnç gösteren bakterileri belirlemek üzere geliştirilecek bir hızlı tanı testi için 20 Milyon USD’lik ödül verileceğini duyurdu. 18 Eylül’de yapılan açıklamaya göre, eylem 5 yıllık planın parçası olan eylem süregiden antibiyotik direncini hedef alıyor.

Bir yürütme kararnamesinde, Başkan; direnen bakteri türlerini izlemek üzere, gözetimi artıran; yeni ilaçlar geliştiren; önlenmesine önem veren; ayrıca yeni tanı yöntemlerinin araştırılması gibi konuları içeren bir strateji ortaya koydu. Kararname, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda, “antibiyotik yönetim programları uygulamak üzere, yeni düzenlemeler ya da hastane ve diğer yataklı sağlık tesislerini sağlama gibi, uygun görülen, öteki eylemleri teklif etmek için,” 2016 yılı sonuna dek Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nca yürütülecek.

Yönetim programları antibiyotik direncine katkı yapan antimikrobik ilaçların aşırı reçetelenmesini sınırlamayı hedefliyor.

Başkan’ın Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi Eşbaşkanı Eric Lander, 18 Eylül’deki basın toplantısında, antibiyotik direncinin on yıllardır gizliden gizliye büyüyen, önemli bir sorun olduğunu vurguladı.

KAYNAK