Bugün 24 Kasım öğretmenler günü. Tüm eğitimcilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Öğretmenler günü tüm dünyada kutlanan bir gün. UNESCO’nun önerisiyle çoğu dünya ülkesinde bu kutlama 5 Ekim günü kutlanıyor. Farklı tarihlerde kutlayan ülkeler de var. Sözgelimi kimi Arap ülkelerinde 28 Şubat’ta, Malezya’da 16 Mayıs’ta, Hindistan’da 5 Eylül’de, Avustralya’da Ekim ayının son cumasında, Çek Cumhuriyeti’nde 28 Mart’ta, Peru’da 6 Temmuz’da kutlanıyor. Peki biz neden 24 Kasım’da kutluyoruz?

ata18

Öğretmenler günü kutlamaları Türkiye’de 1981 yılına dayanıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında harf devriminin ardından, yeni harfleri öğretmek üzere “Millet Mektepleri” kurulmuştu. Atatürk 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri başöğretmeni oldu. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayınlanması ile resmileşmişti.

3894

1981 yılı Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümüydü. Bu yılda, başöğretmen olduğu 24 kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başladı ve günümüze kadar geldi. Atatürk’ün izinde aydın öğretmenlerimiz fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeye devam ediyorlar. Tüm öğretmenlerimizin bu özel günü kutlu olsun.