Hava kirliliği ile otizm arasında bir ilinti olduğu ortaya çıktı. Yeni bir çalışma, hamilelik sırasında, özellikle üçüncü üç ayda, hava kirliliğine maruz kalan kadınların çocuklarının otistik olma tehlikesini arttırabildiğini öne sürüyor.

Environmental Health Perspectives’de, dün (18 Aralık) yayınlanan araştırmaya göre, hava kirliliği hamile bir kadının otistik çocuk sahibi olma tehlikesini ikiye katlıyor.

Araştırmacılar, 1989’dan bu yana 116.430 Amerikalı kadını izledi, bunlara ilişkin verileri araştırdı: Kadınların yaşadığı yerleri ve bu yerler için ABD-EPA tarafından yapılmış hava kirliliği kayıtlarını incelediler. Çalışma tüm eyaletleri kapsadı. Araştırma, 1990 – 2002 arasında doğan, 245 otizm spektrum bozukluğu tanısı konmuş ve 1522 böyle bir rahatsızlığı bulunmayan çocuğa odaklandı.

Araştırmacılar, örneğin otoyol yakınında yaşadıkları için, hamilelikleri sırasında kirli havadaki ince parçacıklı kirleticilere maruz kalan kadınların otistik bir çocuğa sahip olma tehlikesinin çok daha büyük olduğunu buldu. Araştırma raporuna göre, hava kirliliğinin olumsuz etkisi hamileliğin üçüncü üç ayı boyunca en önemli; yani bu dönemde tehlike daha da büyüyor.

KAYNAK