Philae’nin konduğu kuyruklu yıldız Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerinde ömrü kısa oldu. Yine de doğrudan kuyruklu yıldız çekirdeğinden edinilmiş ilk örneklere dair bilimsel verileri dünyaya yollamayı başardı. Philae, geçen haftaki 60 saatlik birincil bilim görevi sırasında çok önemli bir keşifte bulundu: Kuyruklu yıldızda organik moleküller var.

Bu organik moleküller hakkında basına sızan bilgiler Pazartesi günkü Wall Street Journal’daki yazıyla kısıtlı olsa da şurası kesin. Karbon temelli moleküller bunlar. Başkaca hangi elementler var, ne kadar karmaşık organik moleküllerden bahsediyoruz, işte bunlar kesin değil. Ancak şu kesin: Amino asit gibi karmaşık organik moleküller dünyadaki yaşamın yapı taşları.

Philae’nin görevi, kuyruklu yıldızlarda varsa organik bileşenlerin neler olduğunu belirlemekti. Bu bilgi bilim insanlarına şu soruya yanıt sağlayacak: Acaba dünyanın ilk döneminde yaşam için gerekli bileşenleri kuyruklar mı getirdi? Genç dünyadaki koşullar bu bileşenleri üretmeye yeterli gözükmüyor, muhtemeldir ki dış bir kaynaktan geldiler. Bu görüşe Panspermia adı veriliyor.

Moleküller hakkındaki keşif, Philae’nin kuyruklu yıldızlarda örneklem ve bileşen deneyi aracı olan COSAC tarafından sağlandı. COSAC, kuyruklu yıldızın ince atmosferindeki bileşenleri analiz edip, özellikle organik ve uçucu bileşikleri tespite çalışıyor.

Şu saniye itibarı ile bu moleküllerin doğası, ne gibi bilgilere ışık tutacakları hakkında ne zaman ek bilgi verileceğini söylemek zor.

Kaynaklar:
http://www.iflscience.com/chemistry/philae-detected-organic-molecules-comet
http://www.iflscience.com/space/philae-lander-runs-out-juice
http://online.wsj.com/articles/rosetta-probe-directly-discovers-organic-molecules-on-comet-1416256078