Uzaklardaki dışlanmış ama bir o kadar da vakur dostumuz Plüton tekrar gezegen saflarına katılacak mı? Uluslararası Astronomi Birliği tarafından 2006 yılında Plüton, neredeyse aynı boyutlardaki bir başka cüce gezegen olan Eris’in keşfiyle birlikte gezegen sınıfından cüce-gezegen sınıfına indirilmişti. Böylece Güneş Sistemimiz’deki gezegen sayısı da sekiz olmuştu. Hatta Dünya’nın çeşitli yerlerinde bu duruma karşı çıkan çeşitli gösterileri de ekranlarımız başından gülümseyerek izlemiştik.

Ancak bu hafta Harvard Smithsonian Merkezi tarafından açılan tartışma ve sonunda yapılan -az biraz da bilimsel yanı zayıf olan- bir oylamayla Plüton gezegenler kulübüne tekrar dahil edildi. Tartışmada bir gezegen olmadaki önemli kriterlerden biri olan, çekim kuvveti yoluyla yörüngesindeki gök cisimlerini temizleyebilme özelliğinin Plüton’da tam olarak ifade edilememesinin gezegenlikten çıkarma için yeterli olmadığı öne sürüldü. Tartışmada gezegen kelimesinin, kültürel öğeleri de içinde barındırdığını ve tarihsel süreç boyunca plüton’un ne şekilde ele alınmış olduğunun göz ardı edilemeyeceği savunuldu.

Her ne kadar bu şu an için bilim dünyasında geçerliliği kabul görmüş, kesin bir sonuç olmasa da belli ki Plüton ve diğer cüce gezegenlerin durumu tartışılmaya devam edecek. Uydumuz Ay’dan daha küçük Plüton, neyse ki tüm bu tartışmalardan habersiz olarak, neşe içinde dönüşüne devam ediyor ve biz onu ne olursa olsun çok seviyoruz.