Bu sonbaharda bira içmek ve sosis yemek için Almanya’daki Oktoberfest’e gitmeyi planlıyorsanız, yaban domuzundan uzak durmayı düşünebilirsiniz. Telegraph’da yayınlanan ve Alman hükümetinin yapmış olduğu son çalışmada avcılar tarafından avlanan yaban domuzlarının üçte birinden daha fazlasının insan sağlığını etkileyecek düzeyde radyoaktif olduğu ortaya çıkmış.

2012 yılından beri, Saxony Bölgesi’ndeki avcılar öldürdükleri yaban domuzlarında radyasyon testi yapmak zorundalar. Bir yıl içerisinde test edilen 752 domuzdan 297’sinde insan tüketimi için radyoaktif madde sezyum-137’nin güvenilir limiti olan kilogram başına 600 bekerelden çok daha fazla miktarda bulunduğu rapor edildi.

Saxony, 1986 yılında nükleer santralde patlamanın meydana geldiği Çernobil’den 700 mil uzakta. Ancak yağışlar ve rüzgar, radyoaktif maddeleri Avrupa’nın içerilerine kadar taşıdı.

Yaban domuzlarının, diyetlerinin büyük kısmının, radyasyonu diğer bitkilerden daha çok bünyesinde tutan ve yer altında gömülü olan mantar ve trüften oluşması nedeniyle daha fazla radyasyona açık olduğu düşünülmekte. Bunun sonucunda kontamine olmuş et nedeniyle hükümet avcıların satamadıkları etler için binlerce euro tazminat ödemek zorunda.

Her ne kadar Çernobil felaketinin üzerinden 28 yıl geçmiş olsa da, uzmanlar önümüzdeki 50 yıl boyunca radyasyonun güvenilir limitlerin üzerinde olacağını düşünmekte.