Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Samanyolu, daha önce düşünüldüğünden daha geniş bir galaktik ağda yer alıyor. Samanyolu galaksisi, yeni tanımlanan bir galaksi kümesinin eteklerindeki, kütleçekim merkezine yönelmiş bir galaksi akıntısı boyunca sürükleniyor. Bu süperkümeye Laniakea adı verildi:

Bu ad, Hawaii dilinde “engin gökyüzü/ölçülemeyen cennet” anlamına geliyor. Laniakea 520 milyon ışık yılı genişliğinde bir bölgeyi kapsıyor. İçindeki yıldız sayısı da 100 milyon çarpı milyar adet.

2_laniakea

Laniakea’nın keşfedilişi:

Honolulu’daki Hawaii Üniversitesi’nden astrofizikçi R. Brent Tully ve arkadaşları, uzayda samanyolu galaksisinin yeri üzerine yeni bir bakış sunmak üzere 8000 galaksinin konumunu ve hızını belirten veriyi incelediler. () Evrenin genişlemesinden kaynaklı hareketi de hesaba katıp, bu verilerden galaksimizin kozmik komşu bölgelerinin, kütleçekimden nasıl etkilediğini gösteren üç boyutlu bir görüntü oluşturdular.

Kütleçekim ağlarıNature’ın 4 Eylük tarihli sayısında yer alan yeni gök haritası, Laniakea’nın sınırlarını ve ağ gibi çerçevesini gösteriyor. Samanyolu bu örümcek ağının bir çizgisi üzerinde, ana galaktik ırmağı besleyen bir nehir kolunda yer alıyor. Bu ırmaklar, iki kütlesi yüksek galaksi kümesine, yani Norma ve Centaurus kümelerine yakın bir yerde, yaklaşık 200 milyon ışık yılı uzakta bir kütleçekim vadisinde birleşiyor.

Bu iki kütlenin birleşik kütleçekiminin, Samanyolu da dahil olmak üzere Laniakea içindeki diğer galaksileri ve kümeleri kendine çektiği düşünülüyor.