Bazı mesleklerde bütün gün ayakta durmak gerekir, zordur. Fabrika işçileri, hemşireler, kuaförler ve daha birçok iş kolunda çalışanlar bu dertten muzdariptirler. Saatler ilerleyip kaslar pes ettiğinde, yorgunluk artmaya başladığında dikkatler dağılır, kişiler rahat etmek için olmadık şekillere girerler. Bu da hata yapma ya da insanın kendine zarar vermesi olasılığını artırır.

Bu sorunu gidermek için İsviçreli bir firma olan “Noonee”, adına “sandalyesiz sandalye” dedikleri mekanik dış iskeletler üretmiş. Kullanıcılar normal yürüyüşlerine engel olmayan bu aygıtları dizlerinin arkasına takıyorlar. Yorulduklarında ve bir mola vermek istediklerinde yapmaları gereken tek şeyse arkalarına yaslanmak. Dış iskelet onları desteklemeye başlıyor; adeta bir sandalye görevi görüyor.

Noonee-publicity-pic2

Söz konusu mekanik dış iskeletler alüminyum ve karbon fiberden üretildikleri için oldukça hafifler. Her biri yalnızca 1kg ağırlığa sahip. Üstelik amortisörler yardımıyla “sandalyenizin” yüksekliğini de ayarlayabiliyorsunuz. Rahat bir pozisyon aldığınızda aygıtın içindeki 6 voltluk piller devreye giriyor. Bu piller 24 saat boyunca dayanabiliyor.

Aygıtın bu hali oldukça kullanışlı olsa da biraz hantal bulunuyor. Tasarımcılar bu modeli geliştirip kıyafetlerin içine giyilebilecek hale getirmeye çalışıyorlar. Böylece kalabalık metrolarda ya da beklemek zorunda kaldığınız kalabalık yerlerde oturacak yer sıkıntısı çekmeyeceksiniz.

kaynak