Japon anime filmlerine meraklı olanlar bilirler; en popüler konulardan biri de mechalardır. Kullanıcıların bir elbise gibi giyebildiği, şekil değiştirebilen, kokpitinde bir insanın bulunduğu ve şekli de insana benzeyen çok amaçlı robotlara mecha adı veriliyor. Şimdi bunlardan birisini satın almak mümkün.

KURATAS_-_Suidobashi_heavy_industry_rideable_robot

Suidobashi Heavy Industry adlı bir Japon firmasının ürettiği mechanın tasarımcısı Kogoro Kurata ve onu hayata geçiren Wataru Yoshizaki. Dört metre boyundaki bu teknolojik oyuncak aslında birkaç yıldır geliştiriliyordu. Şimdiyse bir örneği Amazon firmasının Japonya ayağında satışa sunuluyor.

Bir dizel motor kullanan Kuratas, saatte 10 km hıza ulaşabiliyor, kabul şimdilik pek hızlı sayılmaz ama yetenekleri bu kadarla sınırlı değil. Robotunuzla içi su dolu şişeler ateşleyebiliyorsunuz. Kollara bağlı mitralyözleri ateşlemek içinse yapmanız gereken tek şey gülmek. Mekanik kolu bir hedefe yöneltip güldüğünüzde plastik mermiler havada uçuşmaya başlıyor. Mecha’da kullanılan işletim sistemiyse V-Sido adı verilen bir yazılım.