Yeni bir tür bulmak üzere bakmak için Yağmur Ormanları iyi bir seçenek. Ancak bazen o kadar uzaklara gitmeye gerek kalmayabiliyor.

Biyologların ‘Atlantik Kıyı leopar kurbağası’ olarak adlandırdıkları ve New York Şehri’nde buldukları yeni kurbağa türü, oldukça farklı ses çıkarmasına karşın görsel açıdan bölgede yaşayan diğer türlerden hemen hemen ayırt edilemez durumdaymış. PLOS One’da yayınlanan makaleye göre araştırmacılar aradaki farkı ancak DNA, ses ve görünüş karşılaştırılmasının kombinasyonuyla ortaya koyabilmişler.

Rutgers Üniversitesi’nden Jeremy Feinberg ve arkadaşları yeni tür hakkındaki ilk şüphelerini, 2012 yılında ünlü Yankee Stadyumu çevresinde farkettikleri ve görünüş olarak diğer kurbağalara benzese de oldukça farklı sesler çıkaran bir kurbağa grubunu ait gözlem şeklinde rapor etmişler. Bugüne değin benzer şüpheler bu türün çıkardığı farklı sesin, diğer leopar kurbağası türlerindeki bir mutasyon nedeniyle ortaya çıktığı sonucuna dayandırılmış. Ancak Feinberg ve arkadaşları şimdi ellerinde moleküler ve akustik analiz temelli yeterince kanıt olduğunu açıklıyorlar.

Bir kurbağanın sahip olduğu genomun yani gen diziliminin yeni bir tür ilan etmeye yetecek kadar farklı olması için üzerindeki gen varyasyonlarının başka hiçbir diğer kurbağa türündekiyle benzerlik göstermemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra kurbağalar diğer türlerle kendilerini ayırmak için farklı ritm, yapı ve perdede sesler üretiyorlar. Bu nedenle çalışmada kesinlik sağlamak üzere sesler bu açılardan da analiz edilmiş. Bunlara ek olarak yeni türün farklı alanları kullandığı da tespit edilmiş durumda. Örneğin Atlantik Kıyı leopar kurbağası New York’un Staten Island adlı ilçesinde bulunan bataklık bölgeyi yaşam alanı olarak kullanırken, kardeş türün ise New Jersey’in çamlık bölgelerini tercih ediyor.

Bu bulgular, karmaşık şehir hayatının tam ortasında bile, yalnızca dikkatli bakarak yaşamın eşsiz sistemine dair ipuçları bulunabileceğini gösteriyor.