DSLR fotoğraf makinenizin sensörünü temizlemek bir sorun mu? Çin’de üretilmiş yeni aksesuar bu sorunun çözümüne yeni bir yaklaşım getiriyor. Ancak, içinde bir yüksek hızlı emici motor bulunan, objektif görünümlü bu aksesuar ne kadar güven verici?

DSLR fotograf makineniz varsa, sensör temizliği stresli bir soruna dönüşür. Bazı kimseler bu işi kesinlikle profesyonellere bırakmayı önerirken, bazıları da bu iş için hazırlanmış çubukları kullanmayı seçiyor. Daha cesur olanlarsa biraz votka ve kulak çubuğuyla işe girişiyor.

Çinli üretici Nisshin Seiko’nun, bir Canon objektif yuvasına yerleştirerek yaptığı bir “objektif”; içine gömülmüş yüksek hızlı, emici motoruyla sensör temizliği yapabiliyor. Objektifin takılı olduğu DSLR’nin deklanşörüne basılınca devreye giren motor sensörün üzerindeki toz parçaçıklarını emerek objektif ağzından dışarı atıyor.

lens-cleaner-image

Öte yandan, Batılılarca henüz denenmediğinden, temizleyicinin güvenilirliği konusunda endişeler var! “Objektif, makinenin kendi sensör temizleyicisinden daha ne kadar iyi olabilir?” ya da, “Olası bir olumsuzlukta, ayna ya da sensör tümüyle tozla mı kaplanabilir?” gibi sorular henüz yanıtlanabilmiş değil.
Yaklaşık 35 USD karşılığı bir bedelle satışa sunulması beklenen objektif, henüz dünya pazarlarına çıkabilmiş değil.

KAYNAK