Kimi zaman, yapılamaz denen şeyler insana bir meydan okuma gibi gelir. Bir zamanlar “uzmanlar” ses hızından, yani saatte 1078 kilometreden daha hızlı uçmanın ilkece olanaksız olduğunu düşünüyorlardı. Ses hızında ya da onu aşan bir hızda, rüzgarın gücünün hava aracını kontrol edilemez bir duruma getireceğini ve parçalanmasına yol açacağını ileri sürdüler. ABD hava kuvvetlerinde bir pilot olan Chuck E. Yeager, çok başarılı bir deneme pilotuydu. 14 Ekim 1947’de karısının adını verdiği Glamorous Glennis adlı Bell XS-1 jet uçağıyla ses duvarını aşmayı başardı. Uçağını gökyüzüne taşıyan, bir B-29 bombardıman uçağıydı. Yeager bu denemeyi şöyle anlatıyor: “B-29 kullanan Bob Cardeas hazır olup olmadığımı sordu. ‘Lanet olsun hazırım’ dedim. ‘Haydi bitirelim şu işi.’

6000 metrede X-1’i bıraktı, fakat dalış hızı yine çok yavaştı. X-1 de teklemeye başladı. Yaklaşık 1500 metre, elimde kumanda levyesi, uçakla savaştım; en sonunda burnunu aşağı alabildim. Hızlandığım anda dört roket bölmesini de art arda ateşledim. 0,88 Mach’a çıktık ve sarsılmaya başladık. Ben de dengeleyici düğmesini çevirip ayarı iki derece değiştirdim. Sarsıntı tamamen kesildi ve 11.000 metrede iki roket bölmesini kapadım. 12.000 metrede yakıtımın yüzde otuzu kalmıştı, bunun üzerine hemen üçüncü roket bölmesini açtım ve hemen 0,96 Mach’a ulaştım. Dikkat ettim, hızlandıkça sarsıntı daha da azalıyordu. Ansızın Mach ibresi inip çıkmaya başladı. 0,965 Mach’a kadar çıktı, göstergenin tam tepe noktasına vurdu. Hayal gördüğümü sandım. Sesten hızlı uçuyorduk. Ayrıca uçuş bir bebeğin poposu kadar pürüzsüz, sarsıntısızdı; büyükannem orada oturup limonatasını yudumlayabilirdi. Göstergedeki hızı yirmi saniye kadar tuttum, sonra hız kesmek için burnu kaldırdım. Şaşırıp kalmıştım Bütün o korkuların tersine, ses duvarını aşmak mükemmel bir hız pistinde yarışmak gibiydi…”

020903o9999b103h

NACA (O dönemlerde NASA’nın görevini yürüten kurum) izleme minibüsündeki insanlar, uzakta bir gök gürültüsü sesi duyulduğunun telsizle bildirirler. Bu Yeager’ın ses bombasıydı. Bu, sesten hızlı bir uçağın yarattığı ilk gök gürültüsü, yapılamaz denen bir şeyin yapıldığını dünyaya ilan eden bir sesti.