Bilimciler, sigara külünün; zehirli arseniğin yüzde 96’sından daha çoğunu, ucuz ve kolay bir şekilde sudan uzaklaştırdığını buldu.

Madencilik ya da benzeri sanayilerin bir sonucu olarak Çin, Şili, Macaristan ve Meksika gibi ülkelerde, toksin arsenik yer altı sularını yüksek düzeyde kirletiyor. Zehrin kokusuz ve tatsız olması yüzünden, anlaşılması çok zor. Böyle bir zehirlenme ciltte renk soldurması, mide ağrısı, kısmi felç yanı sıra da başkaca pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabiliyor.

Arseniği sudan uzaklaştırmada katkı yapabilecek bir teknoloji zaten var; ama hem pahalı, hem de kırsal ve gelişmekte olan bölgelerde uygulanması yüksek düzeyde uzmanlık gerektiriyor.

Bilimciler, arseniği temizlemek üzere, örneğin muz kabuğu gibi doğal atık malzemeleri kullanmak üzere uğraş gösteriyorlardı, ama şimdiye kadar, çoğu proje başarısızlıkla sonuçlandı.

Beijing’de (Pekin), Kuzey Çin Elektriksel Enerji Üniversitesinden bir araştırma ekibi, gözenekli sigara külünün daha iyi bir işi yapıp yapamayacağını incelemeye karar verdi.

Bilimciler, kolay ve tek aşamalı bir yöntemle sigara külünü alüminyum oksitle kapladılar; sonra da bu malzemeyi kirli yeraltı suyunda onu sınadılar. Sonuç çarpıcı: Yeni malzeme, arseniği yüzde 96 oranında sudan uzaklaştırdı. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartlara göre bu sonuç, sudaki arseniği güvenli bir düzeye indiriyor.

Araştırmacılara göre, dünyanın her yerinde zaten çöpe giden bir malzeme olması yüzünden, arsenikten zehirlenme kaynaklı halk sağlığı sorunlarının giderilmesinde, sigara külü son derece ucuz bir çözüm.

Çalışma, Amerikan Kimya Topluluğu’nun Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde yayınlandı.

KAYNAK