House dizisinin olumsuz, huysuz, şüpheci doktoru Dr. Gregory House acaba bu özelliklerin demans’la ilişkili olduğunu bilse ne düşünürdü?

Neurology’de yayınlanan araştırmaya göre, “şüpheci güvensizlik” özellikleri yüksek kişilerde, bu özellikleri düşük olan kişilere göre demans (yaygın adı ile “bunama”) oluşma ihtimali üç kat fazla.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden Anna-Maija Tolppanen’in başını çektiği araştırma ekibi, “şüpheci güvensizlik” karakter özelliğini, başkalarının yalnızca bencilce çıkarları için hareket ettiği düşüncesi olarak tanımladı. Katılımcılarda şüphecilik oranı, “Bana göre çoğu kişi başarı için yalan söyler”, “Kimseye güvenmemek en iyisi”, “Çoğu kişi kâr için, fayda için, kaybetmek yerine haksız gerekçelere başvurur” gibi ifadeler içeren bir anket üzerinden ölçüldü.

Sonuçlar demans riskini arttıran yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı gibi diğer unsurlara göre ayarlandı. Dahası şüphecilik ve demans arasında ilişki, bağımsız etmenler olduklarından depresyon haricinde hesaplandı.

Daha önceki çalışmalar, yüksek oranda koroner kalp rahatsızlığı, kalp-damar sorunları, kanserle ilişkili ölümler gibi diğer sağlık sorunları ile şüpheci tutumlar arasında ilişkiyi zaten gösteriyordu. Ancak bu çalışma şüphecilik ve demans arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma.

Tolpannen “Bu sonuçlar, kişilerin dünyaya bakışları ile kişiliklerinin sağlıklarına etki ettiğine kanıt” diye belirtti.