Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi araştırmacıları insanlar ve köpekler arasındaki iletişimi artırmak için teknolojik bir kıyafet üretti. BU kıyafetin arama kurtarma köpeklerinden tutun da evlerimizdeki köpeklere kadar birçok köpekle iletişim kuracak uygulamaları bulunuyor.

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Dr. David Roberts, “bilgisayar aracılığıyla köpeklerle iletişim kurabileceğimiz bir platform oluşturduk,” diyor. “Onlara anlaşılması açık sinyaller gönderiyoruz ve karşılığında kesin yanıtlar alıyoruz. Tümüyle işlevsel bir prototipimiz var. Ayrıca tasarımı iyileştirmek ve yeni uygulamalar üretmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Platform, köpeğin üzerine giyebileceği bir koşum takımı gibi görünüyor ve çeşitli teknolojiler içeriyor. Bu çalışmaya katılan bir başka araştırmacı ise yine Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Alper Bozkurt. Bozkurt, “iki tip iletişim teknolojisi var,” diyor. “Köpekler temelde beden dilleriyle iletişim kuruyorlar, bizim amacımız da onların davranışlarını uzaktan inceleyip bize aktaran algılayıcılar hazırlamak. Böylece köpekler koştuklarında, durduklarında, oturduklarında hatta gözden kaybolduklarında üzerlerindeki aygıtların bize uzaktan bilgi iletmesini sağlamaya çalışıyoruz. Köpeklerin üzerindeki ekipman arasında titreşen motorlar ve hoparlörler de bulunuyor, böylece iletişim sağlanabiliyor.

Çalışmaya katılan Dr. Rita Brugarolas ise köpeğin üzerindeki aygıtlardan gelen veriyi alan, değerlendiren ve işleyen bir yazılım geliştirdiklerini söylüyor. Bu yazılım aynı zamanda insanların isteklerini köpeklerin anlayacağı sinyallere dönüştürüyor. Yine ekipman arasında kalp atışlarını ya da vücut sıcaklığını ölçen fizyolojik algılayıcılar da var. Bu aygıtlar hem köpeğin fiziki koşullarının iyi olup olmadığını takip ediyor hem de hayvanın heyecanlı ya da stresli olup olmadığına bakıyor.

Bütün bu teknolojiler köpeğin üzerindeki platformun ana ögeleri. Bunun yanı sıra arama kurtarma görevlerinde daha özel bilgi sağlamak amacıyla söz gelimi gaz kaçağı olup olmadığını anlamak için algılayıcılar ya da fiziki koşulları takip edebilmek için kamera ve mikrofonlar gibi ekler de yapılabiliyor.

Yalnızca arama-kurtarma görevlerinde kullanılan değil her türlü köpeğin üzerinde bu tip ekipman veri sağlayabilir. Sözgelimi körlere eşlik eden kılavuz köpeklerin fizyolojik koşulları da benzer şekilde takip edilebilir. Benzer birçok koşullarda köpeklerle iletişim kurarak yeni uygulama alanları bulunacağı bilimcilerin öne sürdüğü görüşler.