Oynanabilir Tetris T-shirt'ü!
Oynanabilir Tetris T-shirt’ü!

Tetris Haziran ayında 30. yaşını kutladı. Yeni nesil konsol oyun platformları için yeni bir oyun gelişme safhasında. Oyunun yaratıcısı Alexey Pajitnov ve oyun haklarını elinde tutan Henk Rogers, insanın çekirdek çitler gibi oynadığı bu bağımlılık yapıcı oyunun geleceği için görüşlerini açıkladı.

Tüm dünyada 100.000.000 üzerinde satmış Tetris‘i eski Sovyet ülkelerinden alıp Batı’ya taşıyan Rogers’a göre geleceğin izleyici sporu: Ona göre yakında Tetris, tek kişilik bir oyun olmaktan çıkıp, işbirliği ile oynanan bir oyuna dönücek. “Profesyonel oyuncularla bir Tetris Ligi olacak. Şehirler, üniversiteler yarışacak. Bugünkü atletizm takımları gibi Tetris takımları olacak.”

Oyunun dönüşümü için gerekli eksik parça ise izleyicilerin şampiyon oyuncuların hikayesine katılması. Rogers’a göre “Pek çok kişi iyi bir Tetris oyunu izlemedi; çünkü hep kendi başlarına oynadılar, inanılmaz bir oyuncu neler yapıyor bilmiyorlar. Bu onlar için yeni bir deneyim olacak.”

Starcraft ve Leauge of Legends izleyicileri stadyum doldurmaya başlamışken inanılmaz gelmiyor. Tetris‘in geleceğinde Playstation 4 ve Xbox One için çıkacak “Tetris Ultimate” belirleyici olacak. İlgili makale için:

Geleceğin Tetris’i: Tetris Ultimate