Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Erel, yeni bir kan tahlili parametresini 3 yıllık bir süreç içinde geliştirmeyi başardı.

Standart kan testlerinde ölçülen şeker, üre, kolestrol ve vitamin değerlerine ‘tiyol-disülfid’ dengesi şeklinde yeni bir parametre ekleyen Erel bunu kit haline getirmeyi de başardı. Gelişim sürecine ilişkin araştırma makalesi de geçtiğimiz günlerde uluslararası alanda yayınlanan ‘Clinical Biochemistry’ dergisinde bilim dünyasına sunuldu. Erel, bu teste ülkemizdeki her insanın kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayacak altyapıyı hazırladıklarını ve bunu endüstriyel bir ürün haline getirmek amacıyla da Türk Patent Enstitüsüne patent başvurusunda bulunduklarını belirtiyor: “Bu test klinik araştırmacıların araştırma potansiyelini artırmakla kalmayıp, araştırmacılara hastalıkların teşhisi ve tedavisi için yeni bir araştırma alanı da sağlıyor. Bu test, kanser hastalığı gruplarının tamamında yavaş üreyen olsun, hızlı üreyen olsun, obezite, diyabet, şeker hastalığı, romatizma, enfeksiyonlar, yaşlanma gibi bozuklukların mekanizmasının araştırılmasında yeni çığır açacak.”

Türk araştırmacıların yeni bilgi üretmesinin, önemine dikkat çekmek amacıyla Erel test kitini isteyen araştırmacılara ilk yıl ücretsiz olarak vereceklerini belirtiyor ve talebe göre yurtdışına da ihraç edilebileceğini sözlerine ekliyor.