Henüz Uzay Yolu dizisindeki kadar gelişmiş bir “kopyalayıcı” olmasa da geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen 3D yazıcı başarıyla kuruldu ve mikroçekim ortamında çalışmaya hazır.

Bir makine arızalandığında onu onarmak için gereken yedek parçanın olmaması büyük sıkıntı yaratır. Hele hele siz uzayda, yedek parça Dünya’daysa olacakları varın siz düşünün. Böylesi sıkıntıların önüne geçmek için geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen 3D yazıcı, istasyon kumandanı NASA astronotu Barry “Butch” Wilmore tarafından başarıyla kuruldu. Makinenin ve yazılımının son derece iyi çalıştığını bildiren ekip üyeleri test üretimleri yapmaya hazırlanıyor.

NASA yetkilileri 3D yazıcılarla uzay görevlerinin daha ucuz, daha güvenli ve daha etkin olacağını düşünüyorlar. Gereksinim duyulan malzemelerin Dünya’dan gelmesini beklemek yerine yazıcıdan çıkarılması büyük kolaylıklar sağlayacak. Bunun yanında, yazıcının mikroçekim ortamında denenmesi, teknolojinin Dünya’da ve uzayda aynı biçimde işleyip işlemediğini de deneme olanağı sunacak. NASA 3d yazıcıyı daha önce Dünya’da parabolik uçuşlar yöntemiyle denemişti. Fakat bu uçuşlarda sağlanan yerçekimsiz ortam sınırlı sürelerde gerçekleştirilebiliyordu. Yazıcının etkinliğinin en iyi denenebileceği ortamın Uluslararası Uzay İstasyonu olduğu çok açık.