Bilim dünyasındaki son buluşlar çoğu zaman sanatçılara da ilham veriyor. Son günlerde büyük bir gelişme yaşayan insansız hava araçları ya da başka bir deyişle uçan robotlar, “drone”lar, yalnızca bilimcileri ya da hobi meraklılarını değil sanatçıları da etkiliyor. Bugüne dek birçok göz kamaştırıcı gösteri tasarlayan ve sunan Kanadalı grup Cirque du Soleil de adına “SPARKED” dediği özel gösterisinde bu uçan araçları kullanıyor.

İnsan ve makinenin muhteşem bir uyumla hareket ettiği koreografide bilim ve sanat da iç içe geçiyor. SPARKED adlı gösterinin hazırlanmasında ETH Zürih Enstitüsü ve Verity Stüdyoları birlikte çalışmışlar. Verity Stüdyoları uçan makinelerin dinamiği üzerinde on yıldan fazla süredir çalışıyor. İki kurum birlikte uçan drone’ların eş zamanlı hareketini sağlamak için çeşitli algoritmalar geliştirmişler.

Teknolojinin yanı sıra pek çok yaratıcı fikrin de gösteriye katkısı olmuş. Drone’lara manken kafaları, abajur başlıkları ve çeşitli ışıklandırmalar ekleyerek nasıl görüneceği hakkında fikirler üretmişler. Bütün bunların sonunda yönetmenler abajurlarda karar kılmış ve ortaya çıkan koreografiyi de mühendisler hazırladıkları programlarla muhteşem bir uçan gösteriye dönüştürmüş. Bir gösteride başlı başına drone kullanılmasının ilk kez gerçekleştirildiği söyleniyor.

kaynak