Yüz kızarması, sadece utanma durumunda değil, şaşırma, kızma, heyecanlanma, korkma ya da stres hissi durumunda da ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kızarma, yaş ve deneyim miktarıyla da ilgili. Şaşırtıcı bir gerçek de, işitme ve görme engellilerin de yüzlerinin kızarabildiği. Hatta bir kişinin, kendisinde utanma duygusu yaratabilecek herhangi bir şeyi düşündüğünde bile kızarabildiği ortaya çıkarılmış.

Utanma hissiyle birlikte ortaya çıkan etkiler, yalnızca kızarmayla sınırlı değil. Çoğunlukla kalp atışlarında hızlanma ve bazı durumlarda da “ürkme” hissi bile ortaya çıkabiliyor. Yüz kızarması, belirli zihinsel süreçlerin üst üste gelerek, utanma güdüsü oluşturması ve sonuçta da fonksiyon yetersizliğine neden olması yüzünden ortaya çıkan bir durum. Zihin karışıklığı durumunda, “sempatik” sinir sistemi devreye giriyor ve çevresel kılcal damarlar, vazodilatör maddelerin etkisiyle genişliyor. Bunun sonucunda da kan akışı hızlanıyor ve yüz ile boyun çevresine daha fazla kan geliyor.

Bu tepkiler, “utanma” mesajını vücut genelinde cevaplayan hipotalamus’un kontrolünde. Utanma durumunda vücut sıcaklığında da artış görülmesi nedeniyle, kan, en çabuk soğuyabileceği noktalara gönderiliyor: eller, ayaklar ve yüz.