ABD’de 40 milyonu aşkın kişi kronik uyku bozukluğu sorunu yaşıyor. Araştırmacılar da uyurken solunumu izleyecek, kablo gerektirmeyen, kesin ve kolay bir yöntemle geldiklerini söylüyor.

Araştırmacılar, bir akıllı telefon ve mikrofon yerleştirilmiş bir kulaklığı yatağın başucundaki komodin üzerine koyarak, uyurken solunumu izleyecek bir yöntem üzerinde çalışıyorlar. Teknoloji, onlara göre, bir uyku odasında bulunmaktan daha kolay bir şekilde uyku bozukluklarını izleyebilir.

Stevens Teknoloji Enstitüsü ve Florida Eyalet Üniversitesinden bir araştırma ekibi, altı ay boyunca yürüttükleri çalışmada, dahili mikrofonu bulunan kulaklığı iPhone’a takıp 6 kişiyi uyurken dinledi. Araştırmacıların söylediğine göre, kulaklık yatağın yakınındaki bir masaya konulsa bile, katılımcıların solunumunu izlemede mikrofon etkili kullanılabildi.

Araştırmacılardan biri olan ve Stevens Teknoloji Enstitüsü’nden Doç. Dr. Yingying Chen’in söylediğine göre, planlar arasında çalışmanın bir akıllı telefon uygulaması olarak yayınlanması yer alıyor.
Chen, çalışmanın uyku apnesi gibi sağlık sorunlarının tanılanmasına katkı yapacağını da umuyor. Genellikle, bu gibi sorunlar hastane ortamında, hastanın bedenine bağlanan algılayıcılarla uzmanlar tarafından uyku izlenerek yapılır. Chen, bu tür bir düzenlemede doktorların uyku düzensizlik örneklerini yakalayabilmelerinin çok zor olabileceğini iddia ediyor.

Bu çalışmada, araştırmacılar solunum hızı kaydı için kulaklık üzerindeki mikrofonun duyarlılığını sınadı ve kulaklıkları mono ve stereo kayıt yapabilen ek mikrofonlarla geliştirdi. Ayrıca solunuma ve horlama ya da öksürme gibi uyku sırasında meydana gelen öteki eylemlere odaklanabilmek için, ortam gürültüsünü de filtrelediler.

Kulaklık katılımcının yastığına takıldığında ya da yakınına konulduğunda ve çoklu mikrofonlar kullanıldığında solunum hızı en kesinlikle ölçüldü. Öte yandan çalışma, komodin üzerine konan ek mikrofonların bulunmadığı kulaklığın da yeterince iyi çalıştığını gösteriyor.

Dartmouth Koleji, Dartmouth Networking and Ubiquitous Systems Laboratory’nin yöneticilerinden, bilgisayar bilimleri profesörü Andrew Campbell, çalışmanın güzel olduğunu; ancak aynı yatakta iki kişi uyuyorsa solunum sinyallerinin ölçülmesinin güç olacağına işaret ediyor. Bu sorunun üstesinden gelinebilir, çünkü artık pek çok telefon gürültüyü gidermeye yardımcı olan pek çok mikrofonla üretiliyor. Campbell için kulaklık olmadan bu algılamayı gerçekleştiren telefonlar geliştirilebilirse, bu harika bir sonuç olabilir.

Chen ve arkadaşları yaptıkları bu çalışmayı, IEEE Infocom Konferansı’nda Nisan 2015’te sunacak.

KAYNAK