Uyurken örümcek yuttunuz mu hiç? ABD’de yaygın olan inanışa göre insanlar uyurken yılda 8 örümcek yutuyor ki bu inanış bazen birincil elden tanıklıklarla da destekleniyor: İnsanlar uyurken yuttukları örümceklerin bacakları ile uyandıklarını söylüyorlar. Seattle’daki Burke Doğa Tarihi ve Kültür Müzesi araknid küratörü Rod Crawford dahi, “Yılda biri iki kere, birileri gelir, ağzından örümcek bacağı çıktığını söyler” diyor.

MosyOrumcekNeyse ki bu yaygın inanıştaki insanların yılda sekiz örümcek yuttuğu ifadesi “gerçek değil”. Gerçeğin yanından bile geçmiyor hatta. Bu efsane, hem örümcek hem de insan biyolojisine ters, bir örümceğin ağzınıza girme ihtimali yok:

Kuzey Amerika’da en fazla üç dört türü evde yaşıyor, hepsi de insanlarca istila edilmemiş bölgelere ağ atıp av peşine düşüyor. Örümcekler akına çıktıklarında bile isteye yatağınıza sürünmez; ne de olsa av olacak böcek bulma ihtimalleri yok (tabii, yatağında böcek olan kişinin örümcekten daha büyük sorunları var demek.)

Dahası örümcekler hiç insanlarla ilgilenmez: Amerika Araknoloji Derneği eski başkanı, biyoloji profesörü Bill Shear: “Örümcekler bize büyücek bir kaya muamelesi yapıyor,” diyor. “O kadar büyüğüz ki onlara göre manzaranın parçasıyız sadece.”

sinirliörümcekBelki de en önemlisi örümceler uyuyan insanlardan korkuyor: Uyuyan bir kişi nefes alır, kalbi atar, hatta horlar; bunların hepsi örümceklerde tehlike hissi uyandıran titreşimler yayar. Crawford’un açıklamasına göre “Titreşimler örümceklerin duyu evreninde önemli bir parça. Bir örümcek isteyerek uyuyan bir kişiye yanaşmaz.”

İnsan biyolojisi açısından da uyurken ağza örümcek girmesi akla uygun değil. İnsan ağzı açık uyuyorsa muhtemelen horluyordur; dolayısı ile de sekiz bacaklı bir meraklı varsa ödünü koparıyordur. Dahası ağzınızda, yüzünüzde bir örümcek dolaşsa hisseder uyanırsınız. Shear buna şahit: Bir keresinde kampta uyurken, yüzünde bir örümcek dolaşırken uyanmış.

Örümcek uzmanları, uyuyan bir kişinin bir örümceği yutmasını mümkün bulurken, bunun “tamamen, rastlantısal bir olay” olacağını da ekliyorlar. Genelde uyurken örümcek yuttuğunu iddia edenlerin elinde sağlam kanıtlar olmuyor. Crawford’a göre “İnsanlar başlarına böyle şeyler geldiğini söylüyor; ama genelde sifonu çekip, kanıtları atmış oluyorlar nedense.” Dahası insanın yılda sekiz örümcek yuttuğuna dair bu ABD inanışına görgü şahide de yok.

O yüzden güven vermeyen kaynaklardan (mesela çeşitli internet sitelerinden) böylesi istatistikler okusanız da bilgilerinizi sürekli güvenli kaynaklardan tazeleyin, kafalar örümcek bağlamasın.

Kaynak:
http://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-people-swallow-8-spiders-a-year-while-they-sleep1/