Zaten var demeyin! Bu oldukça heyecan verici bir buluş, çünkü hiçbir aygıtı fişe takmak zorunda olmadığımız bir geleceği haber veriyor: Kablosuz hayat.
MIT’den bilimcilerin MagMIMO adını verdiği aygıt manyetik alan kullanarak cep telefonunuzu kablosuz şarj edebiliyor. Bunu yaparken telefonunuzun yerini kendiliğinden algılıyor ve şarj için telefon yönünde bir manyetik alan üretiyor.

Kablosuz şarj cihazları zaten var diyebilirsiniz, ama, iddia o ki, umulan kadar verimli değiller. Çalışmanın lideri Dina Katabi’ye göre, var olan kablosuz şarj altlıkları telefonu cebinizden çıkarmayı; altlık üzerine, üstelik tam olarak doğru yönde konumlandırarak yerleştirmeyi gerektiriyor. Oysa, Katabi ve ekibinin insanları bu zorunluluktan kurtarmak üzere tasarladıkları aygıt; siz masaya yakın otururken, telefonunuzu şarj edebiliyor. Sonra isterseniz bir toplantıya gidin; sonra da dönün; telefon kaldığı yerden, kendiliğinden şarj etmeyi sürdürsün.

Yine var olanlardan farklı olarak; MagMIMO kullanırken telefonun yüzünün nereye baktığı hiç farketmiyor, üstelik hareketsiz kalması da gerekmiyor, böylece şarj olurken de kullanabiliyorsunuz.

Aygıt, elektrik alan yaratan bir manyetik alan kullanarak çalışıyor. Telefonun manyetik alanı kesintiye uğratması halinde, MagMIMO bunu algılıyor ve yeniden farklı bir manyetik alan yaratmaya odaklanıyor.

Katabi ve arkadaşları, yakınlarda Hawaii’de yapılan bir uluslararası konferansta, şarjı tümüyle bitmiş bir iPhone 4 telefonu, 5 saatte yüzde 100, 30 cm uzaktan şarj edebildiklerini bildirdi; ama ekip bu uzaklığı daha da arttırmak üzere çalışmayı sürdürüyor.

MagMIMO mevcut şarj aygıtlarından da daha fazla elektrik tüketmiyor, ama telefon üzerinde kendiliğinden çalışmaya başlıyor, hatta telefon cebinizde olsa bile.

Kablolara gelince, yakında hayatımızdan çıkıp gidecekler…

KAYNAK