Kredi kartı hırsızlığı ve dolandırıcılığı ile ilgilenen araştırmacılar, ağır silahlarını kullanmaya hazırlanıyorlar.

Optica adlı dergide yayınlanan makaleye göre Twente Üniversitesi’nden Dr. Pepijn Pinkse önderliğindeki Hollandalı bir grup bilimci, kredi kartı ve pasaportlar için gücünü kuantum fiziğinden alacak bir güvenlik sistemi üzerinde çalışıyorlar.

Kuantum-güvenlikli doğrulama (QSA) adını verdikleri teknoloji, kart üzerindeki bir bant üzerinde yer alacak ve ‘hacklenmeleri’ imkansız olan bir dizi nano parçacıkları kullanacak. Bugün manyetik bant ve yonga bulunduran kredi kartlarını kötü amaçlar doğrultusunda kullanabilmek bir şekilde mümkün. Bir suçlu kart üzerindeki bilgileri aldığı anda bunları kopyalayabilir. Soru-cevap mantığı ile işleyen mevcut güvenlik sistemleri ne yazık ki üzerlerinde güvenlik açığı barındırıyorlar. Kuantum-güvenlikli doğrulamada ise kart üzerinde yer alan nano-parçacık bant ‘kırılması’ mümkün olmayan özgün bir desen oluşturacak şekilde lazer kullanılarak taranıyor. Buradaki sistem özünde, fotonların aynı anda farklı yerlerde mevcut olabildiği, ışığın kuantum halindeki özelliklerinden faydalanıyor. Bu şekilde meydana gelen deseni gözlemleyebilmek ya da kopyalayabilmek imkansız hale geliyor.

Dr. Pinkse bu özelliği, sanki 10 bowling topunu yere bırakıp 200 farklı etki meydana getirmek gibi şeklinde yorumluyor: “Sadece 10 bovling topuna bakarak yerde hangi desenin oluştuğunu tam olarak anlayabilmek imkansız bir durum.” Yeni teknolojinin mevcut sistemlere uyumunun çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği yani yakın zamanda bu güvenlik mekanizmasını kullanan kartları taşıyor olabileceğimiz de araştırma ekibi tarafından vurgulanıyor. Haberin görselinde, QSA sisteminin rastgele-dağılım ortamındaki fiziksel anahtarına çarpan bir lazer ışını demeti temsil edilmiş.