Yüzünüzde örümcekgillerden bir canlı dolaşıyor olabilir.

İnsan bedeninin her köşesinde mikroskobik ölçeklerde canlı yaşıyor. 27 Ağustos’ta PLOS ONE’da çıkan bir araştırma, 18 yaşının üstü örnek grubunun %100’ünün yüzlerinde akar (mite) türünden bir canlı yer aldığını buldu. 18 yaşının altına oran %70’e düşüyor.

Demodex cinsinden akarların çalışmanın yürütüldüğü bölgede neredeyse tüm erişkinlerde olduğu, farklı coğrafyalarda farklı akar türlerinin görülebileceği düşünülüyor. Bu akarlar, kıl keseciklerinin içinde yaşıyor, oradaki hücrelerle besleniyor. Araştırma, DNA testlerinden yola çıkıp soyağaçlarına bakarak, bu akarların bazılarının köpeklerden, keçilerden, evcilleştirilme sürecinde kurtlardan geçmiş olabileceğini söylüyor.

yüz akarı 1

Akarlar (mite) örümceklerin de içinde yer aldığı Arachnida (örümcekgiller) sınıfından, deri artıkları ile beslenen canlılar. Bu parazitik eklembacaklılar, elektrikli süpürge reklamlarının dışında yalnızca mikroskoplarla görünüyor. İnsanlardaki akarlar çoğu kez zararsızken, “gül hastalığı” denilen rosacea hastalığının gelişmesinde Demodex cinsi akarların etkili olduğu düşünülüyor.