"Onun arabası var, özel mi özel."
“Onun arabası var, özel mi özel.”

“100 sene sonra insanlar uçan taksilere binecek. Aya günübirlik gelip gidecekler. Öğrenciler kafalarına takılan kablolarla bilgileri edinecek.” Bu tahminler günümüz gelecekbilimcilerine ait değil!

aya seyahat

 

Bir yüzyıl önce Avrupalılar geleceği böyle “tahayyül” ediyorlardı işte. Bu eski kartpostalların bazılarında gelecek tahminleri şaşırtıcı biçimde tutmuş! Ancak bazıları gülünç biçimde yanılmış.

pnomatikberberitfaiye

Ne tuhaf ki bazı şeylerin hiç değişmeyeceğini düşünmüş bu kartpostallara fikir verenler. Mesela havada uçan taksilere biniliyor; ama kıyafetler hiç mi değişmiyor gelecekte? Kavramlar geleceğe aitse de bazı şeyler eski moda.

havataksisi

Bir yandan çağımızı değiştiren devrimler karptostallarda yok: İnterneti, bilgisayarları tahmin edememişler; ama tabii ki video telefonlar, duvara yansıtılan görüntüler var. Demek ki geçmişten günümüze çok büyük sıçramalar yaşanmamış bazı açılardan.

telekonferans

Yine de insanlar kendi zamanlarının teknolojilerinin gelecekte nasıl olacağına dair iyi fikirler geliştirmiş. Ancak hayal güçleri yaşadıkları dünya ile sınırlı kalmış.

Geleceği değiştirenlerse delice fikirler, deliliklerinde ısrarlı insanlar olmuş.